Zerowy indeks glikemiczny, zero kalorii i smak aż 250 razy słodszy od cukru. Czy to marzenie miłośnika słodyczy? Nie, to charakterystyka stewii – rośliny pochodzącej z Ameryki Środkowej i Południowej. Za jej słodki smak odpowiadają glikozydy stewiolowe, które mają również wpływ na nieco lukrecjowy posmak stewii. Oprócz tego, że stewia jest zdrowszą alternatywą dla cukru, ten cudowny składnik wyróżnia się także licznymi właściwościami prozdrowotnymi.
Co zawiera stewia?
Cukier biały składa się wyłącznie z sacharozy i jest pozbawiony cennych składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że cukier to tzw. puste kalorie, które tuczą, lecz nie odżywiają. Stewia, w przeciwieństwie do cukru, jest bogata w wartościowe witaminy i składniki mineralne, takie jak magnez, wapń, cynk, potas, sód, krzem, fosfor, siarka, kwas szczawiowy, kwas foliowy i witaminę C. Stewia jest również źródłem substancji przeciwutleniających, m.in. kwasów fenolowych, kwasów chlorogenowych, flawonoli i flawonów.
Stewia – właściwości miodowego liścia
„Miodowy liść” i „słodkie zioło Paragwaju” – tak powszechnie nazywana jest stewia. Właściwości tej cudownej rośliny znane są od wieków, a kolejne badania pokazują, że zastąpienie sacharozy stewią korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu.
Regulacja poziomu cukru we krwi
W Ameryce Południowej stewia od wieków wykorzystywana jest jako naturalny słodzik i lek na cukrzycę. Dzięki temu, że stewia ma zerowy indeks glikemiczny, jej spożywanie nie podnosi poziomu cukru we krwi. Nie dziwi więc, że Polskie Towarzystwo Dietetyki uznało stewię za najlepszą alternatywę dla cukru białego.
Ochrona przed otyłością
Otyłość, podobnie jak cukrzycę, zaliczamy do groźnych chorób cywilizacyjnych. Dzięki temu, że stewia nie zawiera żadnych kalorii, może być bezpiecznie stosowana przez osoby pragnące utrzymać prawidłową masę ciała. Dla porównania, w 100 g cukru białego znajduje się aż 405 kalorii, dlatego wyeliminowanie sacharozy z diety jest najlepszą drogą do utrzymania szczupłej sylwetki.
Obniżenie ciśnienia tętniczego krwi
Osoby z nadciśnieniem mogą śmiało sięgać po stewię, która zmniejsza całkowity opór obwodowy, obniżając ciśnienie tętnicze. Co ważne, osoby z prawidłowym ciśnieniem również mogą spożywać stewię, gdyż nie obniża ona parametrów u osób zdrowych.
Walka z patogenami
Stewia wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Zapobiega powstawaniu próchnicy oraz hamuje paradontozę i infekcje wirusowe. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące stewia sprawdza się również w leczeniu trądziku i przyspiesza gojenie się ran.
Stewia – gdzie kupić?
Stewię można kupić w formie proszku, płynu i tabletek. Ten popularny słodzik znajdziesz w stacjonarnych marketach, sklepach ze zdrową żywnością i sklepach internetowych. Wybierając stewię, warto zwrócić uwagę na to, by nie zawierała maltodekstryny – substancji słodzącej o wysokim indeksie glikemicznym, którą niektórzy producenci dodają do stewii. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości i dobrej cenie, sprawdź ofertę sklepu internetowego Magia Zdrowia, w którym stewia dostępna jest pod każdą postacią.