Bramy wjazdowe powinny przede wszystkim skutecznie chronić dom przed intruzami. Ważne jest również, aby zapewniały domownikom wygodne użytkowanie i działały jak najdłużej. Poszukując modelu odpowiedniego na posesję prywatną, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Jakich błędów unikać?
Bramy wjazdowe niskiej jakości
Niektórzy, wybierając bramę wjazdową na działkę prywatną, chcą przede wszystkim ograniczyć koszty zakupu. Warto jednak pamiętać, że niska cena najczęściej idzie w parze z niską jakością, a najtańsze modele zazwyczaj szybko tracą na estetycznym wyglądzie i bywają mało komfortowe w użytkowaniu. Niska jakość wykorzystanych do produkcji materiałów i niewłaściwe zabezpieczenie skrzydła bramy powoduje korozję, a w efekcie taką bramę wjazdową trzeba będzie wymienić na solidniejszy model. Inwestycja w wysokiej klasy rozwiązania to gwarancja zachowania atrakcyjnego wyglądu i wygodnego użytkowania przez długi czas.
Bramy wjazdowe źle dobrane do wielkości działki i podjazdu
Bramy wjazdowe nie powinny otwierać się na zewnątrz, a po otwarciu nie mogą utrudniać manewrowania autem na podjeździe. Spełnienie tych warunków zależne jest w dużej mierze od wyboru odpowiedniego typu bramy wjazdowej. Model ze skrzydłem przesuwnym poruszającym się wzdłuż ogrodzenia będzie dobrym wyborem na działki z krótkimi podjazdami oraz na szerokie posesje.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest konstrukcja samonośna, gdzie skrzydło bramy znajduje się kilka centymetrów nad ziemią. Tańsze są przesuwne bramy wjazdowe na szynach, jednak w tym przypadku konieczne jest regularne czyszczenie szyn. Jeśli działka jest długa i wąska, lepiej sprawdzą się jedno lub dwu skrzydłowe bramy wjazdowe.
Niewłaściwe wymiary bramy wjazdowej
Wśród błędów popełnianych podczas wyboru bramy wjazdowej należy również wskazać niewłaściwy dobór szerokości skrzydła. Powinna ona wynosić nie mniej niż 2,4 metra, jednak dla większej wygody warto zdecydować się na szerszy wjazd na posesję, o ile jest to możliwe w konkretnym miejscu. Wybierając bramę wjazdową, trzeba wziąć pod uwagę także wysokość ogrodzenia – zbyt niskie lub za wysokie skrzydła bramy będą wyglądały nieestetycznie.
Źle dobrany napęd do bramy wjazdowej
Bramy wjazdowe z napędem są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu niż te tradycyjne. Sterowanie skrzydłem odbywa się w tym przypadku za pomocą specjalnego nadajnika, ale możliwe jest też za pośrednictwem aplikacji na telefon komórkowy. Takie rozwiązanie pozwala otwierać bramę lub ją zamykać bez wysiadania z auta, co jest wygodne zwłaszcza w chłodne i deszczowe dni. Napęd do bramy wjazdowej powinien być dobrany do wagi skrzydła oraz jego szerokości, tak aby jego moc zapewniła odpowiednią siłę do poruszania bramą. Najrozsądniej jest zdecydować się na napęd stanowiący zestaw z konkretnym modelem bramy wjazdowej i pochodzący od tego samego producenta.
Brak zabezpieczeń
Bramy wjazdowe z założenia mają chronić posesję przed wizytą nieproszonych gości, ale powinny też zapewniać bezpieczeństwo użytkowania. Rozsądnie jest więc zdecydować się na model ze specjalnymi funkcjami, których zastosowanie minimalizuje ryzyko wypadku czy uszkodzenia auta. Jedną z nich jest automatyczne zatrzymanie skrzydła, gdy napotka ono na jakąkolwiek przeszkodę. Oprócz tego bramy wjazdowe wyposażane są w lampy ostrzegawcze informujące o zamykaniu lub otwieraniu skrzydła. Przydatnym rozwiązaniem jest też funkcja otwierania awaryjnego pozwalająca na otworzenie skrzydła nawet podczas awarii zasilania.
Wybierając bramę wjazdową na posesję, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jak np. szerokość działki, rodzaj napędu czy typ samej bramy. Dobrej jakości produkt zapewni wygodne użytkowanie, bezpieczeństwo oraz skuteczną ochronę przed intruzami, a ponadto będzie prezentował się estetycznie i posłuży przez wiele lat. Właśnie dlatego warto poświęcić nieco czasu na poszukiwanie modelu optymalnie dopasowanego do konkretnych warunków, potrzeb i oczekiwań.
Materiał zewnętrzny