Kilka dni temu nasz Czytelnik, Pan Michał, podesłał nam zdjęcia, które przedstawiły prawdopodobnie barszcz Sosnowskiego – bardzo niebezpieczną roślinę, wywołującą poważne oparzenia nawet na odległość. Jak stwierdził mężczyzna, barszcz od lat rośnie przy ul. Obwodowej w Modlinie Twierdzy „a Miasto nic z tym nie robi”.
O interwencję poprosiliśmy straż miejską. W rozmowie z nami komendant Piotr Rogiński powiedział, że jego podwładni znają problem, już byli na miejscu, zabezpieczyli je taśmą i wykonali niezbędną dokumentację fotograficzną. Ponadto poprosili Miejski Zakład Oczyszczania o wykoszenie terenu.
We wtorek, 12 maja, informacja o niebezpiecznej roślinie w Modlinie Twierdzy pojawiła się na poświęconej barszczowi Sosnowskiego stronie internetowej www.barszcz. edu.pl
Kilka dni temu na naszą mapę ONLINE trafiło zgłoszenie podejrzanych roślin rosnących na osiedlu Twierdza Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim. – napisali twórcy strony.
– Możecie sprawdzić, czy to barszcz Sosnowskiego? Spacerowałem obok i się przeraziłem, bo to na prawdę duże rośliny. Jestem alergikiem i boje się, czy nic mi nie będzie – prosił o pomoc internauta, który przesłał zgłoszenie.
Jak piszą autorzy strony www.barszcz.edu.pl, wizyta w terenie potwierdziła ich podejrzenia. W sąsiedztwie bloków mieszkalnych zastali kilkanaście egzemplarzy barszczu Sosnowskiego. W ich opinii stanowisko nie jest nowe, a kilkuletnie rośliny są gotowe, by w tym roku zakwitnąć, wydać nasiona i tym samym zacząć parzyć.
– To dla nas ważna informacja – mówi Izabela Sachajdakiewicz, która w Zespole ekspertów Barszcz.edu.pl koordynuje prace związane z mapą ONLINE. – O barszczach w Twierdzy Modlin słyszeliśmy już od blisko 15 lat, ale nigdy na niego nie trafiliśmy i nigdy nikt z władz miasta nie potwierdził nam istnienia stanowiska. Już mieliśmy usunąć je z naszych baz danych, a tymczasem dzięki czujności mieszkańca okazało się, że ono faktycznie istnieje. – czytamy na stronie barszcz.edu.pl
Twórcy strony apelują do władz Nowego Dworu Maz. o zajęcie się tym tematem. Sprawę zamierzają śledzić na bieżąco.
Do tematu powrócimy.
TP
fot. Ivo Kruusamägi – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4515469