Zmieniły się zasady przyznawania Karty Dużej Rodziny. Specjalne oferty dla jej posiadaczy oferuje blisko 22 000 punktów w całej Polsce. Kto teraz może skorzystać z programu?
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+. Honorowana jest zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach. Posiadacze KDR mają zniżki m.in. na stacjach benzynowych, w sklepach spożywczych i z artykułami przemysłowymi, czy w miejscach wypoczynku.
Kto ma prawo do Karty Dużej Rodziny?
Od 1 stycznia wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny mogą złożyć rodzice (lub ich małżonkowie), którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Wiek dziecka nie ma znaczenia. Przez rodzica rozumie się także rodzica zastępczego lub osobę prowadzącą rodzinny dom dziecka.
Prawo do Karty Dużej Rodziny przysługuje także dzieciom:
– w wieku do 18 roku życia
– w wieku do 25 roku życia w przypadku kontynuowania nauki
– bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności
ale tylko w przypadku, gdy w chwili składania wniosku w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe kryteria.
Karta Dużej Rodziny jest przyznawana niezależnie od dochodu.
Prawo do KDR przysługuje: obywatelom polskim, mieszkającym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a także, pod pewnymi warunkami, cudzoziemcom, mieszkającym na terenie RP.
Kto nie dostanie Karty Dużej Rodziny?
KDR nie otrzyma rodzic, któremu sąd odebrał lub ograniczył prawa rodzicielskie. Nie dostanie jej również rodzic zastępczy lub prowadzący rodzinny dom dziecka, jeżeli sąd orzekł o odebraniu dziecka ze względu na niewłaściwe prowadzenie pieczy zastępczej.
Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny wydawane i przyjmowane są w urzędzie gminy właściwej miejscu zamieszkania. Wniosek można również złożyć elektronicznie, za pośednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Elektroniczny kreator wniosku ułatwi jego złożenie i przypilnuje, aby wszystkie wymagane pola zostały wypełnione.
Karty Dużej Rodziny wysyłane są do gmin w terminie 30 dni od daty wpłynięcia wniosku pod warunkiem, że liczba kart do wysłania wynosi co najmniej 15. Jeżeli będzie ich mniej, wysyłka nastąpi nie później niż w ciągu kolejnych 30 dni.
W przypadku karty elektronicznej dane autoryzacyjne do aplikacji mKDR zostaną przekazane za pośrednictwem e-maila oraz SMS-a na podany we wniosku adres i numer telefonu w przeciągu doby od rozpatrzenia przez gminę wniosku i przekazania zestawu danych niezbędnych do personalizacji karty do producenta aplikacji mKDR. Na adres poczty elektronicznej zostanie wysłany link zawierający adres do ściągnięcia aplikacji oraz numer Karty Dużej Rodziny, a za pośrednictwem SMS-a jednorazowe hasło, które należy zmienić przy pierwszym logowaniu.
Wydanie Karty Duソej Rodziny jest bezpłatne,z wyjątkiem sytuacji, gdy posiadamy już jedną formę karty (np. elektroniczną) i chcemy wyrobić drugą (np. papierową). Wówczas musimy ponieść opłatę w wysokości 9,21 zł. Z opłaty zwolnione są osoby, które wystąpiły z wnioskiem o przyznanie Karty Dużej Rodziny do 31 grudnia 2017 r. i złożą wniosek o kartę elektroniczną do 31 grudnia 2019 r.
Duplikat KDR wydawany w przypadku zgubienia lub kradzieży kosztu 9,40 zł.
Więcej informacji na stronie www.gov.pl/web/rodzina lub w punkcie obsługi interesanta właściwego urzędu gminy.
Tomasz Parciński