Doniósł na burmistrza i jego konkurentów

W piątek, 19 października, dwa dni przed pierwszą (i w Nowym Dworze ostatnią) turą wyborów samorządowych, drogi wielu kandydatów skrzyżowały się w jednym miejscu – na peronach stacji Nowy Dwór Maz. Lokalni działacze rozmawiali z mieszkańcami, rozdawali ulotki, czy, jak burmistrz Jacek Kowalski, częstowali kawą.
Nie wszystkim się to jednak spodobało. Jeden z przechodniów uznał, że była to agitacja wyborcza, niedozwolona na terenie należącym do kolei i napisał skargę do zarządcy terenu, spółki PKP PLK.
Mężczyzna poinformował o tym na jednej z poświęconych miastu grup na Facebooku.
– Gdy szary człowiek złamie regulamin – ponosi tego konsekwencje. Co się stanie, gdy ktoś spróbuje przejść przez most na Narwi dołem? Odpowiedź chyba wszyscy znamy (chodzi zapewne o korzystanie z kładki technicznej dla pracowników PKP, grozi za to mandat od Służby Ochrony Kolei – przyp. red.) Niektórym niestety wydaje się, że posiadają dodatkowe przywileje. Dnia 19.10 w godzinach porannych na peronie w Nowym Dworze Maz. odwiedziła nas trójka kandydatów na stanowisko burmistrza miasta. Prowadzili w bezczelny sposób agitację polityczną. – czytamy w poście, jaki zamieścił.
Autor wpisu zgłosił sprawę do Polskich Linii Kolejowych, spółki PKP, odpowiedzialnej za infrastrukturę. Dodał, że dołączył zdjęcia „z wyżej opisanego incydentu”.
W odpowiedzi Piotr Siemianowski, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie stwierdził, że podległa mu jednostka nic nie wiedziała o planowanej agitacji i nie wydała na nią zgody. Zapowiedział powiadomienie o sprawie pełnomocników komitetów wyborczych za pośrednictwem Miejskiej Komisji Wyborczej w Nowym Dworze Maz.
Wśród komentujących zdania były podzielone. Jedni stwierdzili, że mieszkaniec dobrze zrobił, zgłaszając sprawę do PKP, inni uznali to za przesadę. W toku dyskusji zwrócono uwagę na fakt, że regulamin przebywania na peronach nie jest wywieszony na stacji. Skąd więc pasażerowie mają wiedzieć, co wolno, a czego nie wolno robić?
– Niech ta spółka wywiesi regulamin na peronach, że nie wolno rozmawiać, czy prowadzić innego dialogu, tylko należy grzecznie stać i czekać na wejście do pociągu. To jakaś paranoja. – denerwował się pan Bogdan.
Pojawiło się pytanie, czy w takim razie złamaniem przepisów była agitacja, prowadzona przed referendum w sprawie odwołania Jacka Kowalskiego z funkcji burmistrza Nowego Dworu Maz.
– Tak. Jako że byłem jego organizatorem to tytułem wyjaśnienia: zwróciła nam na to uwagę Służba Ochrony Kolei, po czym zaprzestaliśmy tego, szanując regulamin PKP PLK S. A. – napisał Michał Jakubowski, jeden z lokalnych działaczy, którzy dwa lata temu doprowadzili do referendum.
Jak do sprawy odnieśli się główni zainteresowani?
Poproszony przez nas o komentarz Marcin Ozdarski przyznał, ze wraz z innymi kandydatami Komitetu Wyborczego Wyborców Zjednoczeni rozmawiał z mieszkańcami, ale, jak zaznaczył, było to na terenie przyległym do stacji, ponieważ on i jego współpracownicy wiedzieli, że do prowadzenia kampanii wyborczej na peronach wymagana jest zgoda zarządcy.
Z kolei Agnieszka Kubiak-Falęcka, kandydatka Stowarzyszenia Nowodworscy.pl, którego przedstawicieli „odważyli się” wejść na perony, nie widzi w tym nic niestosownego.

– Decyzją sztabu wyborczego nie organizowaliśmy otwartych spotkań z mieszkańcami, ale samodzielnie wychodziliśmy do ludzi. To naturalne, że raz na cztery lata samorządowy częściej niż zwykle wychodzą do mieszkańców, szukają z nimi kontaktu, by zaprezentować się i zapoznać z pomysłami. Tak wyglądają kampanie w niewielkich miejscowościach. Tak też było w naszym przypadku. Nikogo na siłę nie nagabywaliśmy, działalność na peronach kończyła się na rozdawaniu książeczek z programem i krótkich rozmowach. Gdyby iść tym tropem, można powiedzieć, że ja przez całą kampanię „agitowałam na peronach”. Codziennie dojeżdżałam bowiem do pracy i jak ktoś mi zadawał pytania, chętnie na nie odpowiadałam – mówi Agnieszka Kubiak-Falęcka.

W przedwyborczy piątek na stacji pojawili się również przedstawiciele stowarzyszenia „Wiarygodność, Niezależność, Dialog” z burmistrzem Jackiem Kowalskim na czele. Rozmawiali z podróżnymi, rozdawali im ulotki i częstowali kawą.
Odnosząc się do wniesionej skargi, Jacek Gereluk z WND stwierdził, iż nie ma żadnego przepisu, który zabraniałby kampanii wyborczej w miejscach publicznych.
Z posiadanych przez nas informacji wynika, ze Miejska Komisja Wyborcza nie zwróciła się do żadnego z komitetów z prośbą o wyjaśnienia w sprawie. Nic dziwnego – po wyborach, podliczeniu głosów i załatwieniu wszystkich formalności po prostu już nie pracuje.

Tomasz Parciński

fot. Agnieszka Kubiak-Falęcka

22 listopada 2018
Autor: GazetaNDM

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Mały Wojownik robi zdumiewające postępy

Nowy Dwór Mazowiecki

Mały Wojownik robi zdu...

Jego uśmiech skradł serca nowodworzan. Filipek Ulański ma zaledwie 6 lat, a już stawia czoła największemu wrogowi – chorobie. O Filipku usłyszeliśmy kilka lat temu, odkąd Kom...
Siedmiolatek  walczy o życie

Nowy Dwór Mazowiecki

Siedmiolatek walczy o...

Na terenie naszego miasta mieszka 7-letni Kacper, jest taki sam jak każdy inny chłopiec w jego wieku. Lubi się bawić, grać w piłkę, chętnie się uczy. Był radosnym dzieckiem do...
W mieszkaniu znaleźli zwłoki

Na sygnale

W mieszkaniu znaleźli ...

W czwartek ok. godz. 10, w jednym z mieszkań przy ul. Wojska Polskiego w Nowym Dworze Mazowieckim znaleziono zwłoki 41 – letniego mężczyzny. Na miejsce udał się prokurator. ...
Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia, nastolatek zmarł

Na sygnale

Sprawca uciekł z miejs...

Minął rok od tragicznego wypadku w Cegielni Kosewo, gm. Pomiechówek, w którym zginął 15- letni Sebastian. Podejrzanego Łukasza K. postawiono w stan oskarżenia. Sprawca wypadku z...
Nie żyje 78- latek

Na sygnale

Nie żyje 78- latek

Do tragicznego wypadku doszło wczoraj po południu w Smoszewie, gm. Zakroczym.  78-letni mężczyzna kierując peugeotem prawdopodobnie stracił panowanie nad pojazdem w wyniku czego ...
Kto do powiatu?

Czosnów

Kto do powiatu?

Do 16 września do północy komitety wyborcze miały czas na zgłaszanie kandydatów do rad gmin, miast i powiatów. Kto chciałby reprezentować mieszkańców? Poniżej przedstawiamy ...
Obiecywał pieniądze za przekształcenie działek

Na sygnale

Obiecywał pieniądze za...

Jeden z podwarszawskich biznesmenów został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku z obietnicą przekazania korzyści majątkowej w zamian za zmiany w planie zagosp...
Znamy gwiazdy Dni Nowego Dworu

Nowy Dwór Mazowiecki

Znamy gwiazdy Dni Nowe...

Dni Nowego Dworu Maz. przyciągają co roku tłumy mieszkańców miasta. Kto tym razem dla nich zaśpiewa? DeMono, Marek Piekarczyk i Margaret będą gwiazdami tegorocznej edycji Dni No...
Remont GKO wstrzymany. Wina budowlańców?

Nowy Dwór Mazowiecki

Remont GKO wstrzymany....

Garnizonowy Klub Oficerski – perła Twierdzy Modlin i jeden z najpiękniejszych zabytków w Nowym Dworze Maz. Postawiony przez cara na początku XX w. przetrwał zabór rosyjski, aust...
Kto kandyduje na wójta i burmistrza

Czosnów

Kto kandyduje na wójta...

Nowy Dwór Mazowiecki Komitet Wyborczy „Wiarygodność Niezależność, Dialog” KOWALSKI Jacek – lat 46 – zam. Nowy Dwór Mazowiecki Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Nowodworscy....