Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna w Nowym Dworze Maz. pomaga wielu dzieciom, młodzieży, ich rodzicom oraz nauczycielom z całego powiatu nowodworskiego. Poradnia ma swoją filię również w Nasielsku. Obie placówki borykają się z poważnymi problemami lokalowymi. Jej obecna siedziba ma zbyt małą ilość gabinetów. Obie lokalizacje nie są też dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Już od kilku lat mówi się o potrzebie przeniesienia obu placówek w inne miejsce. Z dyrektor Beatą Rusek spotykamy się na miejscu, w budynku przy ul. Bohaterów Modlina 40. Szczegółowo wyjaśnia nam, jakie są potrzeby jej placówki i z jakimi problemami musi się borykać.
-Głównym problemem Poradni jest stan techniczny pomieszczeń głównej siedziby oraz filii w Nasielsku. Nowodworska poradnia została przeniesiona do tej lokalizacji kilkanaście lat temu. Wcześniej znajdował się tu Wydział Ksiąg Wieczystych. Ówczesna przeprowadzka znacząco poprawiła warunki pracy pracowników poradni.
Od tego czasu zmieniły się standardy pracy, ale również przepisy, szczególnie te dotyczące dostosowania obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym budynku, mimo wielu prób jego udoskonalenia, nie ma możliwości np. zamontowania windy, czy zrobienia podjazdów od strony chodnika. Rodzice małych dzieci pokonują wiele schodów. Najtrudniej jest matkom z wózkami, które muszą wnosić je po schodach – mówi Beata Rusek, dyrektor poradni.
Jak wspomina, jeszcze w 2012 roku, kiedy starostą był również Krzysztof Kapusta, wspólnie z poprzednim dyrektorem placówki, p. Adamem Łojkiem, wpadli na pomysł zaadaptowania na potrzeby poradni piętra w budynku dawnego internatu przy ul. Chemików.
– Obecnie jest już tam winda, a pomieszczenia świetnie nadają się do zaadaptowania do potrzeb poradni. Koncepcja jest taka, że poradnia ma znaleźć się na czwartym piętrze, ponieważ diagnoza psychologiczna i pedagogiczna, czy inne formy terapii wymagają ciszy – wyjaśnia dyrektor.
Dodaje przy tym, że jeszcze podczas kadencji Magdaleny Biernackiej były podejmowane próby przeniesienia poradni. Pani dyrektor przygotowała nawet projekt adaptacji pomieszczeń dla swojej placówki.
– Udało się przenieść PCPR, jednak na remont pomieszczeń dla poradni nie starczyło już pieniędzy. Sytuacja była wtedy o tyle trudna, że w obecnej lokalizacji szybkiego remontu wymagały łazienki na parterze, ponieważ odpadały w nich kafelki. Zarząd Powiatu podjął wówczas decyzję o wykonaniu remontu łazienek na parterze. Na pierwszym piętrze uszczelniono fugi w kafelkach i jakoś jeszcze się trzymają. Z drugiej strony rozumiem, że nie ma aktualnie sensu dalszego inwestowania w remont kolejnych pomieszczeń, skoro mamy być przeniesieni. Jaki będzie termin przeprowadzki? Nie wiem. Teraz na parterze budynku na Chemików rozpoczął się remont. Znajdzie się` tam między innymi archiwum dla kilku placówek powiatowych – mówi Beata Rusek.
Następnie oprowadza nas po siedzibie poradni. Wysokie schody wejściowe i ciasne przejścia nie pomagają we właściwym funkcjonowaniu placówki. Ponadto liczba pomieszczeń jest zdecydowanie za mała. Jeżeli przychodzi ktoś nie umówiony, to często pracownicy muszą szukać wolnego pomieszczenia na spokojną rozmowę.
W filii w Nasielsku jest jeszcze gorzej. Mieści się ona w budynku należącym do gminnej biblioteki, w którym od lat nie były wykonywane żadne prace remontowe. Aktualnie wymieniane są tam zawory centralnego ogrzewania, ponieważ zimą w pomieszczeniach jest tak zimno, że trzeba dogrzewać się grzejnikami na prąd.
– Filia poradni w Nasielsku znajduje się na drugim piętrze. Wysokie schody sprawiają, że wydaje się, że wchodzi się na trzecie piętro. Pomieszczenia wynajmowane są od biblioteki. Problemem filii w Nasielsku jest przede wszystkim brak sali do spotkań grupowych oraz zniszczone ściany i przebarwione wykładziny. W dodatku kilka lat temu doszło do zalania jednej ze ścian. Wszystko, co tam się udało zrobić, to tak naprawdę nasza własna praca. Nawet meble zostały przyniesione z naszych domów. Mamy po prostu za mało pieniędzy na wszystkie potrzeby – mówi dyrektor Poradni.
O sprawę zapytaliśmy Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Maz.
– Opracowany został projekt przebudowy pomieszczeń, na jednym z pięter, w budynku przy ul. Chemików 6 w Nowym Dworze Maz. na potrzeby Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej. Szacowany koszt przebudowy tych pomieszczeń, zgodnie z posiadanym kosztorysem inwestorskim wynosi 732 500 zł – poinformowała Monika Filipiak-Żmuda, sekretarz starostwa.
Wojciech Filipiak
Tomasz Parciński