Panele fotowoltaiczne służą do przetwarzania energii słonecznej w elektryczną, a także, w zależności od posiadanej instalacji, do magazynowania jej. Jest to rozwiązanie, które pomaga w zmniejszeniu naszych rachunków za prąd, a także, przyczynia się do ochrony środowiska. Fotowoltaika to przyszłość.
Budowa paneli fotowoltaicznych
Instalację fotowoltaiczną, a zwłaszcza panele, najczęściej montuje się na dachach lub na gruncie, tak, aby były one zwrócone w stronę południową, czyli były wystawione na jak najdłuższe działanie promieni słonecznych.
Zasada działania paneli jest następująca – fotony, padające na ogniwa fotowoltaiczne, są pochłaniane przez krzem, który to wytwarza przepływ prądu elektrycznego. Warto pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne odpowiedzialne są za wytwarzanie energii elektrycznej, zaś panele słoneczne – cieplnej.
Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ramy oraz opartej na niej szybie, która chroni ogniwa przed uszkodzeniami i zabrudzeniami. Na obudowie panelów znajduje się puszka przełącznikowa.
Główne zalety tego rozwiązania
Oczywiście, pierwszą i najbardziej odczuwalną dla nas zaletą posiadania instalacji fotowoltaicznej, są mniejsze rachunki za prąd. Dzięki posiadaniu paneli, możemy sprzedać nadmiar energii elektrycznej wytwarzanej przez instalację dystrybutorowi prądu, a zatem zmniejszyć nasze własne koszta. Dodatkowo, prąd z paneli zasila urządzenia gospodarstwa domowego na bieżąco, więc w ciągu letnich miesięcy, nasze zużycie może pochodzić tylko z wykorzystania paneli.
Jest to także świetne rozwiązanie pod względem ekologicznym. Ograniczamy emisję szkodliwego CO2 do atmosfery. Przechodzenie na odnawialne źródła energii jest wciąż rosnącym trendem, popartym ustaleniami prawnymi, a to oznacza, że fotowoltaika jest kierunkiem przyszłościowym, obieranym przez coraz więcej Polek i Polaków.
Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej, możemy liczyć na dopłatę w wysokości 20% ceny jej kupna i montażu. Dzięki wprowadzaniu takich udogodnień, przejście na bardziej zieloną energię jest prostsze i bardziej opłacalne.
Czy warto inwestować w solary?
Panele słoneczne, inaczej zwane solarami, są w gruncie rzeczy mniej wydajnym rozwiązaniem, niż panele fotowoltaiczne. Dlaczego? Ponieważ wytwarzają energię cieplną, której nie można w żaden sposób zmagazynować czy sprzedać, dlatego będą wsparciem dla naszych domowych budżetów jedynie w miesiącach wysokiego nasłonecznienia. Bardziej ekonomiczną i łatwiejszą w montażu instalacją, jest fotowoltaika.