Marzy Ci się wyjazd na wczasy kamperem, ale nie wiesz zbyt wiele o tej formie turystyki? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad dla początkujących w dziedzinie karawaningu. Dzięki nim lepiej przygotujesz się do swoich pierwszych wakacji w trasie.
Czy podczas jazdy można spać w łóżku lub korzystać z części mieszkalnej?
Spanie w łóżkach w kamperze w czasie jazdy jest zabronione ze względów bezpieczeństwa. Pasażerowie powinni siedzieć na miejscach do tego przeznaczonych i mieć zapięte pasy. Ponadto małe dzieci należy przewozić w fotelikach. Podczas jazdy nie można też korzystać z wyposażenia jak kuchnia czy toaleta – to niebezpieczne. Trzeba także pamiętać o wyłączeniu ogrzewania postojowego.
Jak daleko można zajechać kamperem w czasie jednego dnia?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od tego, jakimi drogami się podróżuje, spędzając wakacje w kamperze. Na pokonywaną odległość wpływają też panujące warunki atmosferyczne, natężenie ruchu oraz liczba kierowców. Zazwyczaj po 10 godzinach z przerwami załoga kampera ma dość jazdy. Jeśli podróżuje się kamperem do zachodnich czy północnych krajów, po autostradach, pokonuje się dziennie od 700 do 800 kilometrów. Klasyczne plastikowe pojazdy są wolniejsze o 20-30 km/h od tych w zabudowie blaszanej. Podczas planowania trasy na wakacje kamperem warto uwzględniać czas potrzebny na dojazd na kemping czy parking. Trzeba też wziąć pod uwagę postoje, czas poświęcony na odpoczynek i zwiedzanie. Chcesz wyjechać na wczasy kamperem? Sprawdź ofertę wypożyczalni na stronie https://kampery-klf24.pl.
Poziomowanie kampera – co trzeba o nim wiedzieć?
Poziomowanie to ustawianie kampera tak, by jego podłoga była jak najbardziej pozioma. Na nierównym podłożu wspomniany efekt uzyskuje się, korzystając ze specjalnych klinów. W źle wypoziomowanym kamperze można zsuwać się z łóżka, woda nie będzie spływać do odpływu, a gotowane potrawy przesuną się na jedną stronę garnka.
Jak często trzeba czyścić toaletę chemiczną?
W większych kamperach znajduje się łazienka z prysznicem i toaletą chemiczną. Mniejsze pojazdy mają prysznic zewnętrzny i oddzielną toaletę. Jak jest zbudowana? Toaleta chemiczna ma wyjmowaną kasetę. Jej pojemność to zazwyczaj od 15 do 19 litrów. Kasetę trzeba opróżniać w zależności od intensywności korzystania z toalety. Niezależnie jednak od wspomnianej częstotliwości, czyszczenie powinno być przeprowadzane nie rzadziej niż co 3-4 dni.
Jak długo można parkować bez podłączania prądu?
Niezależność pojazdu od sieci energetycznej zależy od wielkości akumulatora części mieszkalnej i tego, czy ma wbudowane panele fotowoltaiczne. Wyruszając na wakacje kamperem, trzeba wiedzieć, że czas, przez jaki można użytkować maszynę bez podłączania jej do sieci, zależy od rodzaju i liczby wykorzystywanych w niej urządzeń elektrycznych, pojemności akumulatora i temperatury powietrza. Latem najwięcej prądu zużywa lodówka i klimatyzacja, a zimą ogrzewanie. Jeśli w pojeździe zainstalowano akumulatory o 120 Ah, średni czas postoju bez ładowania wynosi od 48 do 72 godzin.
Wyjazd na wczasy kamperem daje niezwykłe poczucie wolności i pozwala spędzić sporo czasu na łonie natury. Jeśli planujesz swoją pierwszą podróż w tej formie, pamiętaj o właściwym przygotowaniu. Oprócz zapamiętania powyższych wskazówek poszukaj niezbędnej wiedzy w sieci, by wyjazd na wakacje kamperem zapewnił Ci same pozytywne wrażenia.
Tekst powstał na podstawie artykułu motorhome.pl