Projektowanie wnętrz komercyjnych, na przykład gastronomicznych, zawsze niesie ze sobą zestaw wyzwań, które mogą okazać się naszym być albo nie być na rynku. Lokal gastronomiczny pełni przecież bardzo określoną funkcję, projekt wnętrz musi zatem tej funkcji odpowiadać, a dodatkowo być niejako elementem dodatkowym, który ma gości zachęcić do powrotów.
Czy projektujemy wnętrze naszego lokalu samodzielnie, czy korzystamy z pomocy architektów wnętrz, warto trzymać się pewnych kroków, by przedsięwzięcie to okazało się sukcesem. Zatem jak zabrać się do projektowania wnętrza restauracji czy kawiarni?
Znaj siebie
W każdej sprzedaży liczy się produkt i idące za nim emocje – emocje, które często wynikają z dobrej strategii reklamowej. Nasze wnętrze jest reklamą naszych usług, w tym wypadku gastronomicznych, powinno być zatem odzwierciedleniem menu, a także naszego charakteru i smaku. Rynek gastronomiczny jest konkurencyjny, dlatego warto się na nim wyróżniać. Nic nie wyróżnia nas bardziej, niż autentyzm, dlatego zanim przystąpimy do współpracy z architektem lub do kreślenia własnego projektu zadajmy sobie pytania: Co mnie wyróżnia wśród wielu innych miejsc? Kto jest moim gościem i dlaczego ma do mnie powracać? Co mi się podoba, a czego wolałbym uniknąć? Czasem warto zdać się na gust i doświadczenie architekta, jednak najlepsze projekty wnętrz wychodzą z połączenia jego wiedzy i naszego wkładu własnego, czyli pomysłów i znajomości własnej marki.
Źródło: Studio Loko
Ergonomiczny układ sali
Dobry lokal oferuje świetne jedzenie i równie dobry klimat. Nasi goście powinni czuć się swobodnie i być zaintrygowani tym, co odbierają ich zmysły, przy czym niezwykle ważne w restauracji czy kawiarni jest zachowanie funkcjonalności – zapewni to wygodę naszym gościom, ale również ułatwi obsługę sali przez kelnerów, co oczywiście jest niezwykle istotne. Warto zatem podejść do planowania przestrzeni praktycznie – wyznaczyć odpowiednie strefy dla gości w grupach i tych pojedynczych, zorganizować poprawie bar, wyznaczyć trasy po których poruszają się kelnerzy, ale również goście. Dobry układ mebli, z zachowaniem potrzebnych odległości (nie ma nic gorszego, niż ścisk w knajpie) będzie działał na naszą korzyść.
Spójność marki
Pamiętając, że rozpoznawalność naszej marki to duży krok na drodze do sukcesu, miejmy na uwadze, że projekt wnętrz powinien korespondować z logotypem, logiem i szatą graficzną wszystkich materiałów promocyjnych naszego lokalu w internecie i poza nim. Tutaj znowu możemy powrócić do mechanizmów reklamy: spójna marka wzbudza zaufanie, oferuje profesjonalizm i jest przyjemna wizualnie dla oka. Stwierdzenie, że jemy oczami nie musi nawiązywać tylko i wyłącznie do serwowanego w naszym miejscu jedzenia.
Źródło: Studio Loko
Nie bój się zaszaleć
Czasem przewidywalność i sprawdzona jakość jedzenia jest tym, po co wracają nasi goście. Jednak to samo nie musi ograniczać nas w wystroju wnętrz. Nudna przestrzeń może działać odstraszająco, a z pewnością nie zaskarbi nam sympatii naszych gości, dlatego nieco szaleństwa, gry kolorami, nietypowych kształtów i sztuki będzie jak najbardziej na miejscu. Oczywiście wszystko to należy zrobić ze smakiem i wyczuciem, jednak wychodzenie poza utarte schematy może bardzo się opłacić – wyróżni nas na mapie kulinarnej miasta. W takim szaleństwie musi być metoda, dlatego bezpiecznie jest zasięgnąć tutaj pomocy profesjonalistów, czyli architektów wnętrz. To prosty przepis na prawdziwy hit!